Vzájemná očekávání – vyslovte je!

Také se Vám stává, že ze schůzky ale třeba i z běžné domácí diskuse odcházíte rozladění, naštvaní, zklamaní a máte pocit, že ten druhý ale vážně vůbec neví, co chcete?  A co když to tak opravdu je? Co když by Vám chtěl vyhovět, ale prostě opravdu neví, co chcete?  Co můžete udělat pro to, abyste si lépe rozuměli?

 

Vyjasněte si svá očekávání

Že to zní jednoduše? Že to není třeba, protože jste spolu o tom přece mluvili a vše je jasné? Znáte se tak dobře, že si nemusíte nic vysvětlovat? A v tom právě může být zakopaný pes.

Co je to vlastně očekávání?

Jednoduše řečeno, jsou to Vaše představy, Vaše touhy, Vaše přání, ale i Vaše pocity. A teď už to zní trochu komplikovaněji, že? Opravdu si myslíte, že tohle dokáže druhá strana rozkódovat bez toho, abyste si o tom promluvili?  A dokážete Vy popsat a pojmenovat svá vlastní očekávání? Vypadá to snadně, ale srovnat si myšlenky, najít ta správná slova, popsat své představy a sny je složité a chce to čas, je potřeba se skutečně zamyslet.

Vždyť jak často se setkáváte s větou – když já vlastně nevím co chci, jen cítím, že to, co se teď právě děje, není to, co mi přináší radost. Nebo slýcháváte, že člověk přesně ví co chce, ale když mu řeknete, aby Vám to vysvětlil, tak odpoví, že nemá ta správná slova, že to nejde tak lehce popsat….

Co s tím?

Mám pro Vás jednoduchou radu. Blíží se čas dovolených a tak věnujte pár hodin času svým očekáváním, svému osobnímu (pracovnímu) poslání (více o osobním posláním  v knize S. Coveyho, „7 návyků skutečně efektivních lidí“).

Udělejte si jednoduchou mapku nebo seznam:

1) lidí, kteří jsou pro Vás důležití

2) co si myslíte, že od Vás očekávají

3) co jste ochotni z jejich očekávání plnit

4) které věci prostě dělat nechcete nebo kteří lidé, pro vás až tak důležití nejsou

5) srovnejte si v hlavě priority – kdo a co je pro Vás o nejdůležitější

Máte hotovo? Začnete si ověřovat, že očekávání ostatních vůči Vám skutečně chápete. Já jsem třeba zjistila, že to, co ode mě ostatní očekávají, je podstatně nižší než jsem si myslela. Odpadla mi tak spousta starostí a stresu z toho, že nenaplňuji jejich očekávání. A našli jste v seznamu lidi, se kterými denně pracujete nebo mluvíte a nejsou pro Vás důležití? Nebo jste narazili na očekávání, která nechcete plnit? S rozvahou je plnit přestaňte, omezte styky s lidmi, kteří Vám jen užírají čas, vysvětlete jim, že už nadále nemůžete dělat to a ono. Vysvětlete to v klidu – nezapomínejte na Emocionální konto, protože i když pro někoho něco přestanete dělat, mohou být vaše vztahy stále přátelské, stále můžete mít své konto v plusu.

Přeji Vám krásné léto a držím palce při sepisování Vašeho osobního (pracovního) poslání.

Šárka

Sdílet na:
Šárka Sehnalová

Šárka Sehnalová

Šárka je momentálně na rodičovské dovolené a zároveň pracuje na částečný úvazek jako mzdová účetní firmy T.RAD Czech s.r.o. Před nástupem na RD byla v této firmě 8 let zaměstnaná na pozici HR specialisty a měla krom mzdové agendy na starosti kompletní HR aktivity. Dálkově vystudovala obor personální management a organizační rozvoj na Masarykově univerzitě v Brně. Má ráda svou práci hlavně pro její rozmanitost a neobvyklé situace, se kterými se musí poprat.

Komentář