Emocionální konto? Ano, ideálně v plusu

Už jste někdy slyšeli pojem emocionální konto? Možná ano, možná ne, ale jsem si jistá, že ho denně používáte a že takových kont máte několik. Kde jste je vzali? Nic jste si na bankovní přepážce neotvírali? Tak to jste ani nemuseli, emocionální konta se totiž sama otevírají v každém vztahu – ať je to vztah soukromý nebo pracovní.

Představte si, že máte u každého Vašeho kolegy, u každého člena rodiny nebo u svých přátel otevřené emocionální konto. Když je váš vztah s druhým člověkem v pořádku, je to odrazem toho, že Vaše emocionální konto je v plusu, máte tam vklad, který se ještě navíc dobře úročí (a je bez poplatků :-D). Když však Váš vztah zasáhne nějaká hádka, může se emocionální konto vyčerpat, dokonce může jít do mínusu (a i tady pozor, žádný kontokorent nečekejte, jít v emocionálním kontu do mínusu je pěkně drahé).

Takové emocionální konto je hezká věc. Často funguje velmi podvědomě, vlastně o něm nemusíte vůbec vědět, jen prostě tak nějak cítíte, že když někomu uděláte radost nebo s ním trávíte dobré chvíle a jste s ním, když přijdou chvíle zlé, emocionální konto je stále v plusu. Ale je dobré o něm vědět a občas popřemýšlet u koho jste v mínusu, u koho by bylo dobré to emocionální konto zase trošku naplnit a jak se vůbec mohlo stát, že je vyčerpané.

Pozor ale, emocionální konto je prostě svéhlavička a nemůžete jen tak přijít  a začít do něj sypat pomyslné peníze. Takové emocionální konto se taky může pěkně naštvat a to, co vy považujete za doplnění kreditu, ono chápe jako hodně rychle vyčerpání všech prostředků. Prostě je potřeba se o konto starat průběžně.

 

Jak na takové dočerpání konta, aby bylo v plusu nebo jak na to, aby moje plusové konto ještě rostlo?

Dodržujte své závazky a své sliby, Vaše činy by měly odpovídat Vašim slovům

Pokud nemůžete něco splnit, varujte druhou stranu včas a omluvte se

Věnujte pozornost maličkostem (řekla Vaše žena kdysi, že miluje gerbery? nenoste jí růže – tak si konto vyčerpáte)

Vyjasněte si vzájemně svá očekávání, jen tak můžete předejít případnému zklamání

Pokud už z konta čerpáte, omluvte se za to, druhá strana to spíš pochopí a nebude se pak bránit, když konto zase přijdete doplnit.


Photos courtesy of and copyright Free Range Stock, Merelize

Photos 3608

www.freerangestock.com 

 

Sdílet na:
Šárka Sehnalová

Šárka Sehnalová

Šárka je momentálně na rodičovské dovolené a zároveň pracuje na částečný úvazek jako mzdová účetní firmy T.RAD Czech s.r.o. Před nástupem na RD byla v této firmě 8 let zaměstnaná na pozici HR specialisty a měla krom mzdové agendy na starosti kompletní HR aktivity. Dálkově vystudovala obor personální management a organizační rozvoj na Masarykově univerzitě v Brně. Má ráda svou práci hlavně pro její rozmanitost a neobvyklé situace, se kterými se musí poprat.

Komentář