Vedení a řízení lidí

V dalším díle volného seriálu o často zaměňovaných slovech, opět zakotvíme u toho nejdůležitějšího, co ve firmě máme. Peníze, počítače? Ne :), jasně, že lidi.

Jaký je rozdíl mezi vedením lidí a jejich řízením? Zkusme analogii a oba pojmy použijeme ve spojení s něčím jiným, než lidmi.

Když se řekne řídit, vybaví se většině lidí určitě auto. Plechovka, která má dnes už spoustu čidel, nicméně stále nemá mozek. Mechanicky reaguje na naše pokyny, zatáčí, rozjíždí a zastavuje se jen když jí dáme pokyn. Já vím, že pro auta Tesla, Google, či koncept Apple to už tak úplně neplatí, ale představte si ta auta, co známe z minulého století. Auto je dobrým pomocníkem, přepraví nás třeba do Brna rychleji, než bychom tam došli pěšky (já vím, ani tohle se stavem D1 často neplatí), jenže nic nevymyslí.

Vedeme (kromě lidí) např. nějaké zvíře. Představte si třeba psa. Vodítko ho má směřovat, jenže on má svoji hlavu a když něco udělat chce, tak to prostě udělá. Na druhou stranu se umí i učit a třeba vodící psi vykonají spoustu užitečného samostatně. To platí i o psech hlídacích. Radši nechám stranou kamarádovi hlídací Jorkšíráky..ty je potřeba naopak hlídat, aby přežili.

Troufám si říct, že tyto (kulhající) analogie lze aplikovat. Vedení lidí znamená vychovávat je k samostatnosti a odpovědnosti. Směřovat je, vytvářet jim podmínky, ale nechávat volnost na samostatné rozhodování a vymýšlení. Naopak řízení znamená spíše jim říkat, co mají dělat, jak to mají dělat, kdy to mají dělat. Prostě spousta práce pro nás a to nevím, jestli opravdu chceme. Řídit lidi byl hit na začátku minulého století, dnešní přístup k managementu jde ale jednoznačně cestou vedení. Jak říkal jeden klasik: “Najděte ty nejlepší lidi, vytvořte jim podmínky a kliďte se jim z cesty.”


Photos courtesy of and copyright Free Range Stock, Chance Agrella, 

Photos 384

www.freerangestock.com 

Sdílet na:
Michal Henych

Michal Henych

Michal Henych působí mnoho let v oblasti systematického rozvoje manažerů. Jeho přístup a názory na to, jak management dělat úspěšně, můžete lépe poznat z mnoha článků, které publikuje i na tomto portálu. Zkušenosti zde uvedené čerpá z mnoha desítek firem a od stovek manažerů, které za poslední roky při své práci poznal.

Komentář