Ukliďte si s 5S

Říjen nám konečně přinesl očekávané babí léto a snad nás ještě pár hezkých dní čeká. Vyrazte tedy po práci do přírody a užívejte si podzimního slunce a barevného listí. A až přijdete do práce, ještě než na Vás padnou podzimní chmury, uspořádejte si pracovní stůl podle pravidel 5S.

Vyházejte papíry s poznámkami a úkoly, které už jsou zpracované, vymažte vyřízené emaily ze svých schránek, setřiďte si složky v počítači, zaarchivujte soubory, které už nepoužíváte.  Vykliďte si zásuvky, srovnejte si pracovní nářadí, nabruste si nože a pily. Teď je na to ten správný čas. Díky „generálnímu“ úklidu zjistíte, že máte ve věcech přehled, budete efektivnější, rychleji vše najdete, budete mít na stole víc místa. A hlavně budete mít dobrý pocit.

Udělejte si na úklid čas a rozvrhněte si, co kdy vytřídíte. Osobně začínám s papíry – práce jde hezky od ruky a navíc je na první pohled vidět, že nepořádek ubývá.  Podobně pak pokračuji i s emaily a složkami v PC. Snažím se nepropadat nostalgii  a pokaždé když mě napadne myšlenka, že se to možná někdy hodí, připomenu si i pokračování – ano hodí, ale do koše.

Dobrým pomocníkem je metoda 5S, která jsou součástí TPS (Toyota production systému).  Pro svoje potřeby jsem si jí trochu upravila, přeci jen je častěji využívaná ve výrobě než v kanceláři.

  1. Seiri – vytřiďte nepotřebné a vyhoďte to, na stole si nechte jen to, co často používáte
  2. Seiton – uspořádejte si věci, ať hned víte, kam sáhnout, nejčastěji používané mějte po ruce
  3. Seiso – snažte se pořádek udržovat (vše má své místo, to co nepotřebujete, neschovávejte)
  4. Seiketsu – nedovolte nikomu (hlavně sobě ne), aby se Váš stůl za měsíc opět prohýbal pod nepotřebnými věcmi, alespoň na konci týdne si pokliďte
  5. Shitsuke – zařaďte pravidelný úklid do svých pracovních návyků

Tak co, jdete do toho se mnou? Já už mám skartovačku zapnutou 😀

 

 

Sdílet na:
Šárka Sehnalová

Šárka Sehnalová

Šárka je momentálně na rodičovské dovolené a zároveň pracuje na částečný úvazek jako mzdová účetní firmy T.RAD Czech s.r.o. Před nástupem na RD byla v této firmě 8 let zaměstnaná na pozici HR specialisty a měla krom mzdové agendy na starosti kompletní HR aktivity. Dálkově vystudovala obor personální management a organizační rozvoj na Masarykově univerzitě v Brně. Má ráda svou práci hlavně pro její rozmanitost a neobvyklé situace, se kterými se musí poprat.

Komentář