Opravdu chcete pracovat v HR?

Hodně uchazečů a málo volných míst. Tak to bývalo a stále je při obsazování pozic v oblasti lidských zdrojů. Kdysi jsem slyšela jednoho manažera mluvit o tom,  že kdo nemá na to být manažerem nebo odborníkem, tak jde do HR.  Že to je taková brnkačka. Musím říct, že mě to zaskočilo.

Když jsem za sebe hledala náhradu na pozici HR specialisty. Přihlásilo se asi 100 uchazečů a uchazeček. Jen několik málo z nich mělo představu o tom, co práce v HR obnáší. Většina z nich byla skutečně bez praxe. Bez všeobecného povědomí a k reakci na inzerát je přimělo to, že (podle slov mnohých z nich) mají rádi práci s lidmi. Ale HR není jen o tom mít rád práci s lidmi. Je to o tom umět s nimi navázat takový vztah, abyste dokázali být maximálně féroví, jednat s lidmi s respektem a umět si také získat jejich respekt – jako odborník i jako člověk.

HR je hodně o tom, že lidem říkáte i věci, které se jim nelíbí. Jste u toho, když firma propouští (často jste tím člověkem, který tuto informaci lidem sděluje). Jste u toho, když se zvyšují mzdy – respektive často vysvětlujete, proč se mzdy nezvyšují. Býváte u hodnotících rozhovorů, kde padá i kritika. Voláte neúspěšným kandidátům a informujete je o tom, že právě oni bohužel práci u vás nezískali. A často jsou reakce těchto lidí velmi překvapivé – někdy i velmi nepříjemné.

To vše musíte ustát a přitom si umět představit, jaké je to v kůži toho daného člověka. Být „HR“ je práce náročná. Kromě znalostí v oblasti zákoníku práce, občanského práva a mzdové agendy, je také zapotřebí znát detailně celou firmu, znát její zaměstnance, znát komplexní HR nástroje a umět je správně a flexibilně využívat a to ve prospěch jak firmy, tak i zaměstnanců.

Ta tam jsou doby, kdy personalistkou byla slečna, která Vám vytiskla smlouvu. Být HR prostě znamená hledat neustálou rovnováhu mezi tím, co je prospěšné pro firmu a mezi tím, co je prospěšné pro zaměstnance.

Jak mi kdysi řekl můj šéf: “ Když chcete, aby Vás lidi měli rádi, neměla jste jít dělat do HR“. Musím uznat, že v tomto měl naprostou pravdu. Nikdy se nezavděčíte všem. Nenastane chvíle, kdy Vás budou mít všichni rádi a často přijdou chvíle, kdy se budete s někým „přetlačovat“, ale to k naší práci patří.


Photos courtesy of and copyright Free Range Stock, AleksandarMomirovic,

freerangestock

Sdílet na:
Šárka Sehnalová

Šárka Sehnalová

Šárka je momentálně na rodičovské dovolené a zároveň pracuje na částečný úvazek jako mzdová účetní firmy T.RAD Czech s.r.o. Před nástupem na RD byla v této firmě 8 let zaměstnaná na pozici HR specialisty a měla krom mzdové agendy na starosti kompletní HR aktivity. Dálkově vystudovala obor personální management a organizační rozvoj na Masarykově univerzitě v Brně. Má ráda svou práci hlavně pro její rozmanitost a neobvyklé situace, se kterými se musí poprat.

Komentář