Odpočívat o dovolené musí i manažeři

Ano, i manažeři musí odpočívat. Nastal čas letních dovolených, a proto je potřeba alespoň na chvíli přehodnotit svůj veškerý čas a začít také odpočívat. Při podnikání se neustále vynořují nové a nové problémy kolem provozu firmy, přičemž řízení, rozhodování a samotná práce s lidmi představuje velkou psychickou zátěž.  Tyto nekonečné starosti o zajištění bezproblémového chodu firmy v návaznosti na plnění jednotlivých cílů vede manažery k únavě a vyčerpání organismu.

Ve firmách je u všech zaměstnanců, zejména pak u manažerů tlak na výkon, proto je pracovnímu stresu bohužel vystavena větší polovina těchto manažerů.

Je prokázáno, že více než polovina vedoucích zaměstnanců pracují v pracovních dnech 10 až 12 hodin denně a navíc občasně i o víkendech. Tento náročný pracovní koloběh se u manažerů pochopitelně projevuje jak na jejich zdraví, tak i v jejich osobním rodinném životě. Proto je potřeba hodnoty přenastavit a alespoň o dovolené si vhodně zorganizovat svůj čas. Je nezbytné, aby tito psychicky vytížení zaměstnanci se naučili také odpočívat.

Manažeři zpravidla dokážou plánovat krátkodobé a dlouhodobé cíle ve firmách, ale svou rodinnou dovolenou příliš podceňují. Nepřemýšlejí, jak ji správně využít, co je vlastně o dovolené bude bavit, kde a s kým nejlépe relaxovat a jak nejlépe si od všech pracovních povinností odpočinout. Bohužel někteří manažeři neumějí odpočívat a v konečném důsledku to vede k další vyčerpanosti a k ohrožení jejich zdraví.

Bohužel i v době své rodinné dovolené je většina manažerů kontinuálně propojená s pracovním mobilem, počítačem, notebookem  a je neustále připojená na sociálních sítích. Snaží se některé pracovní věci řešit i na dálku. Přirozeně tak neprožívají to, co by prožívat v danou chvíli měli, a to je správně odpočívat, relaxovat a vnímat nové zážitky. Je nutné naučit se „VYPNOUT“, oprostit se od všeho, od denních povinností, pracovních starostí a prožívat i jiné věci kolem, věnovat se sobě, rodině a zajímavým aktivitám.

Musíme si uvědomit, že většinu problémů můžeme vyřešit po návratu z dovolené opětovným nástupem do práce. Jen je potřebné před odjezdem na dovolenou nastavit určitá pravidla v práci – odpovědný zástup, přeposílání emailů, hovorů a další potřebné záležitosti. A narovinu si musíme přiznat, že každý z nás je nahraditelný; dovolená slouží především pro náš odpočinek. Pokud si správně odpočineme a dovolenou skutečně prožijeme s neopakovatelnými zážitky, nabereme novou pozitivní energii a budeme zase podávat odpovídající pracovní výkon.  A ještě jedna věc, ať už trávíme dovolenou v zahraničí nebo v České republice, vždy je lepší z hlediska naši psychiky čerpat alespoň část dovolené v celku alespoň 14ti dní, uděláme pro naše zdraví mnohem vice, než 2 či 3 krátkodobé pobyty.

Je dobré se občas na chvíli zastavit a pořádně se rozhlédnout, uvidíme věci, které jsme přehlíželi nebo prostě vůbec neviděli. A není to škoda?

Čerpáno a použito:

  1. Školící materiály z oblasti ochrany zdraví
  2. Vlastní zkušenosti z lektorské práce

Photos courtesy of and copyright Free Range Stock, frhuynh,

freerangestock

Sdílet na:
Karel Jařabáč

Karel Jařabáč

Je autorem publikace Krok za krokem v bezpečnosti a ochraně zdraví při práci s poznatky z praxe. Vystudoval MBA Business School Nederland (BSN) u TC Business School v Praze a následně i DBA u University of Applied Management v Brně. Pracuje na pozici jednatele společnosti BEHYP s.r.o. zabývající se ochranou zdraví. Ve firmách provádí prevenci v rámci ochrany zdraví a řeší pracovní úrazy. Výsledky dosavadní práce jej těší, naplňují a dále motivují.

Komentář