Již delší dobu se poukazuje na to, aby se navýšily limity při platbách bezkontaktní kartou. Proč?
Nemusíme zdůrazňovat, že vzít do ruky hotovost, představuje riziko přenosu nejen Koronaviru, ale i jiných přenosných nemocí. Zadáváním PINu u obchodníků pomocí terminálu hrozí potenciální přenos nemocí konkrétně, přímým dotykem z plastových tlačítek terminálu. Při tomto úkonu se ohrožení přenosem dotykem plastových číslic terminálů nevyhnou ani zákazníci a také ani zaměstnanci.
Zda je maximální limit 500 Kč v České republice dostačující nebo ne, je každopádně na bankách. Faktem zůstává, že některé Evropské státy maximální limity postupně navyšují nebo hodlají navýšit. Státy jako Polsko, Malta, Irsko, Řecko, ale i jiné státy limity pro bezkontaktní karty navyšují, či o navýšení limitu alespoň jednají. Českou republiku s maximálním limitem 500 Kč pro transakci bezkontaktní karty tak čeká zřejmě změna. A jak už to někdy bývá, čeká se na první bankovní instituci, která se k tomuto rozumnému bankovnímu kroku odhodlá. Přičemž další banky budou tento krok zcela určitě následovat.
Z praxe transakce probíhají takto: Stojíme u pokladny s cílem uhradit po svém nákupu zakoupené zboží bezkontaktní kartou. Při nákupu nad 500 Kč jsme upozorněni na zadání PIN. Zákazník zadá PIN při platbě překročení limitu na dotykovém terminálu, provede konkrétní dotyk, sbalí si svůj nákup do vozíků či tašky a poté odchází z prodejny. Ale zatím jsem skutečně neviděl nikoho, kdo by si po zadání svého PINu ihned dezinfikoval ruce. A to například účinným přípravkem Anti COVID. Všichni zákazníci ihned odchází a někam spěchají zamyšlení za dalšími svými povinnostmi. Potenciální přenos je tedy možný nejen z klasických bankovek a mincí, ale i ze samotné plastové klávesnice dotykového terminálu.
Většina Čechů vlastní dokonce několik platebních karet, avšak maximální limit u každé karty je vždy pouze 500,-Kč. Navíc některé bankovní instituce prověřují transakce i do tohoto maximálního limitu. Při několika za sebou provedených transakcích v jednom dni i do této částky je nutné provést verifikaci majitele platební karty, a to pochopitelně z bezpečnostních důvodů.
Češi rádi hradí bankovní transakce platebními kartami, a tak je v rámci ochrany zdraví nutné maximální limit skutečně přehodnotit. Zvýšení je potřeba provést tak, aby alespoň 90% transakcí proběhla co nejvíce bez potřeby dotykového kontaktu s potenciálním rizikem přenosu, tedy skutečně bezdotykově.
Přesto, že mezi lidmi je představa, že v rámci přenosu potenciálního patogenu je na bankovkách a mincích nejvíce škodlivých baktérií, plísní a virů, tak podle nejnovějších studií nebyl dosud u nás prokázán konkrétní případ přenosu Koronaviru z bankovek či mincí na člověka. Poslední studie hovoří o delší době přetrvávání Koronaviru na plastech (plastová klávesnice dotykového terminálu), a to až dva dny. Pochopitelně výrobci terminálů mají k dispozici již sofistikované výrobky a doplňky, kdy před Koronavirem ochrání zákazníky a zaměstnance například nejnovější antibakteriální fólie. Ta se zbaví potenciálních nebezpečných bakterií dokonce až s 100% účinností.
Avšak jednoduchým receptem stále zůstává navýšení současného maximálního limitu PINu u terminálu, aby většina transakcí proběhla bezpečně, tedy bezdotykově.
Nezbývá, než tedy čekat na probuzení bankovních institucí, aby se začali konečně chovat podle nejnovějších bezpečnostních standardů.
Čerpáno a použito:
- Námět Profit – Platit s PIN?
- Vlastní zkušenosti s ochranou zdraví na pracovištích.
Photos courtesy of and copyright Free Range Stock, NappyStudio,