Mateřská? Zůstaňte v kontaktu

V praxi se s tím setkáváte běžně, máte skvělou zaměstnankyni, její pracovní výkon je vyrovnaný, jste s ní spokojení a najednou přijde s tím, že odchází na mateřskou.  Možná se jedná o klíčového zaměstnance, možná je to prostě člověk manuálně zručný a spolehlivý. Jak se s tím poprat a proč byste měli zůstat v kontaktu?

 

Pojďme se podívat na pár důvodů, proč je to pro Vás jako zaměstnavatele výhodné?

1) Zástup za mateřskou dovolenou náhle onemocní nebo se rozhodne odejít úplně. Pokud se svou zaměstnankyní na „mateřské“ udržujete dobré vztahy i nadále, máte jistou možnost, že Vám krátkodobě vypomůže. Výhody jsou pak na obou stranách – Vy máte čas najít někoho nového a minimálně základní procesy dál poběží, ona se na chvíli může vrátit do světa pracujících a „odpočinout si od dětí“ a navíc se každá koruna hodí.

2) Nepamatujete si nebo nemůžete dohledat nějaké informace? V případě, že udržujete fajn vztahy a jednou za čas se slyšíte po telefonu nebo se vidíte třeba na firemním večírku, určitě nebude problém, abyste kolegyni na mateřské zavolali a zeptali se kde informace hledat.

3) Neumíte se rozhodnout nebo máte pocit, že existují další rizika, která Vy nevidíte? Pak můžete zaměstnankyni zavolat a poradit se, slyšet její názor.

4) Blíží se termín jejího návratu? Pak o tom jistě víte a lépe se dohodnete, jak vše bude probíhat. Minimalizujete tak překvapení z dalšího těhotenství, můžete si lépe promyslet strategii návratu – například měsíc před nástupem na plný úvazek může zaměstnankyně docházet a postupně vstřebat změny, které se po dobu její nepřítomnosti udály.

 

A co že Vás to bude stát? Vlastně skoro nic. Občas si zavolejte, pozvěte ji na firemní akci nebo večírek. Popřejte k narozeninám. Dobré vztahy jsou něco, co nestojí peníze. Je to jen o Vašem přístupu.


Photos courtesy of and copyright Free Range Stock, MarianneVenegoni, 

freerangestock

 

Sdílet na:
Šárka Sehnalová

Šárka Sehnalová

Šárka je momentálně na rodičovské dovolené a zároveň pracuje na částečný úvazek jako mzdová účetní firmy T.RAD Czech s.r.o. Před nástupem na RD byla v této firmě 8 let zaměstnaná na pozici HR specialisty a měla krom mzdové agendy na starosti kompletní HR aktivity. Dálkově vystudovala obor personální management a organizační rozvoj na Masarykově univerzitě v Brně. Má ráda svou práci hlavně pro její rozmanitost a neobvyklé situace, se kterými se musí poprat.

Komentář