Důležitost poskytování ochranných nápojů pro zdraví zaměstnanců

Již v minulém článku jsem popsal podmínky související s poskytováním ochranných nápojů zaměstnancům v mimořádně horkých a teplých dnech. V tomto článku se zaměřím zejména na ochranu zdraví organismu a prevenci poskytování ochranných nápojů.

Správný pitný režim představuje dostatečné pití čisté vody a ochranných nápojů. Právě ochranné nápoje obsahují kromě pitné vody i také důležité přírodní minerální látky, které v horkých dnech potem a dýcháním z organismu ztrácíme.

U zaměstnanců, kteří vykonávají administrativní činnosti tedy pouze kancelářské práce, bude určitě potřeba ochranných nápojů jiná, než u zaměstnanců, kteří vykonávající těžkou fyzickou práci, a to navíc na slunečním svitu jako například u profesí asfaltér, pokrývač či zahradník.

Základem ochranného nápoje by měla být čistá voda a přírodní minerální vody pro doplnění právě vypocených minerálních látek. V období, kdy se u nás vyskytují mimořádné horké teplé dny je tedy nutné organismus doplňovat nejen o pitnou kohoutkovou vodu, ale i minerální vody slabě mineralizované, které minerální látky obsahují.

A které minerální látky je vlastně důležité doplňovat? Organismus v horkých dnech ztrácí s tekutinami minerální látky – močí zejména draslík a potem především sodík, které je zapotřebí doplnit spolu s tekutinami.

 

Dle platné legislativy se jako ochranný nápoj zaměstnancům poskytuje:

  • přírodní minerální voda slabě mineralizovaná
  • pramenitá voda
  • nebo obdobná voda splňující mikrobiologické, fyzikální a chemické požadavky.

 

Důležitost minerálních látek pro organismus:

Hořčík( Mg)

Pro organismus je jeden z vůbec nejdůležitějších minerálů, Působí protizánětlivě a antitoxicky. Uklidňuje nervový systém, podporuje správnou činnost střev, žlučníku močového měchýře. Nedostatek hořčíku se projevuje únavou, nespavostí, křečemi, mravenčením v nohou a ztrátou rovnováhy.

Draslík (K)

Draslík je jedním z nejdůležitějších minerálů v lidském těle. Pomáhá udržovat správnou rovnováhu vody v těle a reguluje krevní tlak. Osm příznaku nedostatku draslíku – svalové křeče, svalová slabost a poškození, únava mravenčení, bušení srdce, duševní a emocionální problémy, zácpu, vysoký krevní tlak.

Sodík (Na)

Taktéž sodík je důležitý minerál v lidském těle. Jeho nedostatkem v těle bývá nejen žízeň, ale později se dostavuje únava organismu, bolesti hlavy, někdy až deprese, křeče svalů a prstů na nohou a ztráta chutí k jídlu.

Zinek (Zn)

Také zinek je jedním z nejdůležitějších minerálů. Příznivě působí na léčení ran, vředů jizev a formování kostí, má pozitivní vliv na posílení imunity. Zinek je důležitý pro zdravé vlasy, nehty a pokožku. Jeho nedostatek se projeví na celkovém zdraví člověka například depresemi, zhoršenou náladou a nadměrnou únavou. Zástupným problémem jsou padávající vlasy, lámající nehty a zhoršující stav pokožky.

Jód (I)

Pro organismus je jód důležitý pro správnou činnost štítné žlázy a také pro celkový vývoj člověka, a to jak tělesný, tak také duševní. Kromě snížené činnosti štítné žlázy může jeho absence na zdraví člověka způsobit poruchy soustředění, chudokrevnost, zácpu, suchou kůži či deprese.

Pro organismus je přísun minerálních látek v ochranných nápojích nesmírně důležitý. Ve své praxi se bohužel stále setkávám s názorem zaměstnavatelů, že zaměstnancům stačí, když je na pracovišti k dispozici pouze pitná kohoutková voda. Právě tito zaměstnavatele si musí uvědomit, že jen kohoutková pitná voda pro organismus nestačí.

 Čerpáno a použito:

  1. Školící materiály z oblasti ochrany zdraví
  2. Vlastní zkušenosti z lektorské práce

Photos courtesy of and copyright Free Range Stock, rawpixel,

freerangestock

Sdílet na:
Karel Jařabáč

Karel Jařabáč

Je autorem publikace Krok za krokem v bezpečnosti a ochraně zdraví při práci s poznatky z praxe. Vystudoval MBA Business School Nederland (BSN) u TC Business School v Praze a následně i DBA u University of Applied Management v Brně. Pracuje na pozici jednatele společnosti BEHYP s.r.o. zabývající se ochranou zdraví. Ve firmách provádí prevenci v rámci ochrany zdraví a řeší pracovní úrazy. Výsledky dosavadní práce jej těší, naplňují a dále motivují.

Komentář