Donutit ke spolupráci?

Jednou za čas mi přijde do mailové schránky zpráva, nad kterou nevěřícně kroutím hlavou a říkám si, zda to pisatel opravdu myslí vážně. Občas mě zpráva dokonce rozhodí tak, že místo, abych spokojeně spala, vstanu a jdu se z toho vypsat. Ten čas právě nastal.

A co že mi to do mailu přišlo? Prostá informace od manažera, že i přesto, že jsem udělala na jeho žádost práci za někoho jiného, v naprosto limitovaném čase a i přesto, že jsem využila všech dostupných možností k dokončení práce, jsem  neschopná, protože neumím druhou stranu přinutit ke spolupráci.

Ne nechci si tady stěžovat na nespravedlnost nebo ne zcela lidský přístup onoho manažera. Spíš chci vám všem ukázat jednu z možných cest. Dlouhodobě se potýkám s tím, že když člověk něco chce, je nejlepší si to zařídit sám. A dlouhodobě mě to štve. Kde jsou ty poučky o synergii týmu, o spolupráci, o komunikaci, o leadershipu? Kam se poděl selský rozum a cit. A nejsou zrovna tyto dvě věci to nejdůležitější a nejpotřebnější pro práci manažera (leadera)?

Pokud i vy se potýkáte s tím, že někoho neumíte donutit ke spolupráci, jděte na to od lesa. Je možné, že nemáte dostatek možností, času, zdrojů nebo kompetencí k tomu, abyste svému nespolupracujícímu kolegovi vlívali motivaci k práci do žil. A možná jste to zkusili a už nemáte chuť s ním ztrácet čas. Zkuste to tedy obráceně, jděte na to přes svého nebo přes jeho manažera.

  1. Připravte se (připravte si argumenty a požadavky, mějte jasnou představu o tom, čeho chcete dosáhnout)
  2. Domluvte si schůzku s manažerem (vysvětlete mu o čem schůzka bude, ať se také může zamyslet)
  3. Jednejte věcně a bez emocí (vždyť spolupráce prospěje všem)
  4. Pokud to bude třeba, přizvěte i druhou stranu (nebojte se konfliktu, buď nenastane nebo pomůže vyčistit vzduch)
  5. Trvejte na tom, abyste ze schůzky odcházeli s jasnou domluvou
  6. Dohodnuté věci raději hned na místě zapište

Hoďte za hlavu jedovatá slova a činy a pusťte se do změny. A rozhodně to nevnímejte jako něco podlého. Naopak, jste hybatelem změny. Jste tím, kdo chce, aby to klapalo.


Photos courtesy of and copyright Free Range Stock, Archives,

freerangestock

Sdílet na:
Šárka Sehnalová

Šárka Sehnalová

Šárka je momentálně na rodičovské dovolené a zároveň pracuje na částečný úvazek jako mzdová účetní firmy T.RAD Czech s.r.o. Před nástupem na RD byla v této firmě 8 let zaměstnaná na pozici HR specialisty a měla krom mzdové agendy na starosti kompletní HR aktivity. Dálkově vystudovala obor personální management a organizační rozvoj na Masarykově univerzitě v Brně. Má ráda svou práci hlavně pro její rozmanitost a neobvyklé situace, se kterými se musí poprat.

Komentář