Autem nebo vlakem?

Zítra pojedu opět autem nebo zkusím vlakem?  Co je lepší, co efektivnější, rychlejší a pohodlnější? Takovou otázku si v podstatě klade každý manažer, který se přemísťuje v rámci své pracovní činnosti po České republice. Z jednoho města do jiného vzdálenějšího města. Firma mívá zpravidla pobočky, které je nutné také pracovně navštěvovat. Bohužel většina manažerů volí osvědčený způsob přemísťování z místa na místo, a to volbou svého firemního služebního vozidla. S tím, že se nemusí ráno vydat na vlakové nádraží, A to samé, zase večer z vlakového nádraží domů. Upřednostňují tím vlastně vozidlo, které manažerovi zaparkuje před domem a z cesty je opět zaparkuje před svým domem. Domnívám se však, že je to pouze o zvyku.

Měli bychom se však zamyslet nad tím, jaké jsou výhody a nevýhody cestování vlakem. Poněvadž za posledních dvacet let se cestování vlakem skutečně proměnilo k lepšímu. Nemyslím pouze cestování mezi Prahou a Ostravou, ale celkově napříč všemi regiony České republiky. Nové vlakové soupravy, dostupnost, vybavení s přístupy wifi a s občerstvením dávají všem cestujícím včetně manažerů to, co při delší cestě zpravidla očekávají, vyžadují a také potřebují.  Já osobně cestují často mezi Prahou a Ostravou a musím přiznat, že cestování je pro mě pohodlné a hlavně jiné.

Výhody přemísťování vozidlem nebudu rozepisovat. Všichni víme, že cestování je pohodlné, rychlé a zejména komorní, neboť jsem ve vozidle převážně sám. Nicméně je tomu tak vždy? Například při pracovní cestě z Ostravy do Hradce Králové anebo dokonce do Plzně, tam a zpět je na řidiči, aby byl v totální pohodě, jel plynule, věnoval se plně řízení a zejména byl dostatečně odpočatý a pozorný. Jinak může delší pracovní cesta vozidlem, při tom, co se dnes na cestách děje, skončit fatálními následky.

Výhoda cestování vlakem?

Přesto, že jsem, už některé uvedl, stěžejní důvody jsou zejména pohodlí ve vlaku a klid. Předejdeme stresu při řízení automobilu, a ať si to někdo přizná či nepřizná. Protože při posazení ve vlaku si můžeme v klidu vypít čaj nebo kávu, občerstvit se, přečíst si noviny (forma listinné podoby či webu) a hlavně trochu relaxovat a setřídit si tolik důležité myšlenky. Navíc po chvíli cesty můžeme vyřídit neodkladné pracovní emaily, SMS zprávy, a dokonce na mini počítači vytvořit tolik relevantní zprávu, kterou potřebujeme třeba na zítřejší poradu v rámci své pracovní činnosti. Kupříkladu při cestování vlakem tři hodiny tam a tři hodiny nazpět je dostatek času si některé odložené pracovní nebo osobní věci prostě dořešit. Autem – ani náhodou. Další výhody například možnost se po chvíli postavit a protáhnout se, tedy projít po vagónu. A nebo zajit si na toaletu je k nezaplacení. Koneckonců kultura cestování ve vlaku stoupla a jednoznačně se zlepšila. Přednosti cestování vlakem zkrátka ocení každý. Nejdůležitějším faktem je však bezpečnost, vlak je a dlouho bude daleko bezpečnější., než vozidlo a šťastný návrat domů si přejeme všichni.

 

Inspirace, čerpáno, použito:

  1. Inspirace – myšlenky při pracovním cestování
  2. Vlastní zkušenosti z cestování po ČR.

Photos courtesy of and copyright Free Range Stock, Jack Moreh,

freerangestock

Sdílet na:
Karel Jařabáč

Karel Jařabáč

Je autorem publikace Krok za krokem v bezpečnosti a ochraně zdraví při práci s poznatky z praxe. Vystudoval MBA Business School Nederland (BSN) u TC Business School v Praze a následně i DBA u University of Applied Management v Brně. Pracuje na pozici jednatele společnosti BEHYP s.r.o. zabývající se ochranou zdraví. Ve firmách provádí prevenci v rámci ochrany zdraví a řeší pracovní úrazy. Výsledky dosavadní práce jej těší, naplňují a dále motivují.

Komentář