Myslím, že tvořivost je jednou z nejzákladnějších vlastností úspěšného manažera. Pokud nejsou při práci tvořivý, těžko vymyslí opravdu nové řešení a po čase sklouznou do stereotypu používání „osvědčených“ řešení na situace, které se objevují poprvé a tedy těžko je lze řešit pomocí minulých receptů.
V knize J. Bartáka „Od znalostí k inovacím“, která se mi dostala do ruky, jsem narazil na příklad tvořivosti, který se mi moc líbil. Je původně z vědeckého časopisu pro fyziky.
Profesor zadal studentům úkol: „Řekněte, jak lze určit výšku budovy pomocí barometru.“ Jeden student odpověděl: „Vynesu barometr na vrchol budovy, navážu na něj dlouhé lano, spustím barometr dolů na úroveň ulice, udělám si značku na laně…“.
Odpověď je to jistě zajímavá, nicméně neodráží požadovanou úroveň znalosti fyziky. Dal ale studentovi ještě jednu šanci. Student byl hlava otevřená a tak povídá: „ Vezmu barometr na střechu, upustím ho dolů a budu na stopkách měřit, jak dlouho padal…“.
Profesor ale stále nebyl spokojen. No tak: „Vezmu barometr za slunného dne, změřím jeho výšku a délku jeho stínu, pak změřím délku stínu budovy…“, nebo „Vezmu barometr, budu stoupat po schodech, přikládat ho ke zdi a dělat si čárky, potom spočítám, kolik čárek jsem udělal…“ a kdybych se nemusel omezovat jen na řešení v rámci fyziky, mám spoustu dalších řešení, třeba půjdu do sklepa za správcem a řeknu mu: „Hele mám tu super barometr, když mi řekneš jak je tahle budova vysoká, je tvůj!“
Tak jak je to s vaší tvořivostí? Opravdu zvažujete na každou situaci více variant? Nebo se jen utvrzujete v tom, že jinak to nepůjde, protože to přece vždycky děláme takto? Na příkladu s barometrem je vidět, že sice řešení na první pohled vypadají mnohdy až směšně, ale k výsledku vedou..a možná lepší a snazší cestou…
Photos courtesy of and copyright Free Range Stock, karen pagayon,