Opravdu je nejlepší, když všechnu práci uděláme sami?

Pracovat sám, delegování

Mnozí z nás znají situaci, kdy si řekneme, že danou problematiku známe nejlépe my, a proto je lepší, když si úkol uděláme sami. Úkol bude vykonán správněji a rychleji, než kdybychom řešením problému pověřili někoho jiného, po kom budeme jen vše kontrolovat a opravovat. Na to přece nemáme čas a nervy.

Stejně nejlepší nápady máme jenom my. Zkrátka jsme nepostradatelní pro firmu, nezastupitelní a nejlepší.

Byli jste či jste v této situaci?

Gratuluji. Už jen k tomu, že si to dovedete přiznat. Je to však správná cesta či cesta do pekel a přetížení?

Možná z krátkodobého hlediska se jeví jako efektivní, ale z dlouhodobého pohledu je to podle mého názoru cesta do pekel a k problémům všeho druhu. Od kapacitních problémů, přes zdravotní problémy, až po problémy, že ze svých kolegů či zaměstnanců nevytvoříte odborníky a motivované osobnosti v jejich specializacích. Málo kdo z efektivních, tvůrčích a přemýšlivých lidí by chtěl dlouhodobě pracovat v týmu, kde nemůže růst. Kde nemá možnost přebrat žádnou odpovědnost a kde je v podstatě degradován do pozice vykonavatele příkazů a rozkazů bez možnosti použít svou hlavu a svou invenci a nápady.

A tímto přístupem si zaděláváme na velký problém. Samozřejmě, jsou manažeři a majitelé, kterým vyhovuje pocit, že pravdu mají vždycky oni a ostatní jim ochotně přikyvují, ať řeknou cokoli. Ale je to správná cesta? Je to cesta dlouhodobě úspěšná? Co se stane, když vy na nějakou dobu onemocníte nebo chcete jet na dovolenou apod.?

Myslím, že odpověď je jasná.

Dalším úskalím přístupu, musím vědět o každém detailu, musím se vyjadřovat a rozhodovat o všem je v tom, že se dříve či později stanete úzkým hrdlem své vlastní firmy a to především v době jejího růstu a rozvoje. Kolegyně a kolegové budou déle čekat na vaše vyjádření či rozhodnutí. Provoz a rozvoj firmy se časem ochromí a může se až zastavit. Jaké to má důsledky na motivaci týmu, výsledky a budoucnost firmy je zcela zřejmé.

Jak z toho tedy ven?

Delegovat úkoly, odpovědnosti, ale také pravomoci na své okolí. Ze své zkušenosti vím, že to bolí. Mnoho manažerů a manažerek musí potlačit své ego a přesvědčení, že jsou nejlepší a nenahraditelní.

Ale je to cesta k tomu, abychom vlastní firmy či podnikání paradoxně nejvíce neohrožovali sami.

Dalším krokem je najít nebo vychovat své zástupce, kteří budou moci přebírat vaše úkoly a vy se se tak stanete opět hybnou silou v rozvoji a úspěchu své firmy.

Stačí se jen rozhodnout a začít konat. Pomůžete nejen sobě, ale hlavně svým kolegyním, kolegům i celé firmě. Držím vám v tom palce.


Zdroj obrázku: Flickr – Chris Ford, A Reflective Moment (licence Creative Commons)

Sdílet na:

Komentář