Neomezená dovolená

Neomezená dovolená

To, co si určitě občas přeje spousta lidí je zde – neomezená dovolená. Tedy zatím pravděpodobně jen v několika málo firmách, ale díve nemyslitelné existuje.

Už jste od svého šéfa někdy slyšeli větu, že si klidně můžete jít domů, pokud máte vše uděláno? Často to teoreticky bývá pravda, nicméně problém je v tom spojení „vše uděláno“. Takový stav pravděpodobně ani nemůže nastat.

Firma Virgin se inspirovala Netflixem a vlastně zrušila pravidla pro dovolené. Pokud máte pocit, že to firmě neuškodí, vemte si den, týden, tři měsíce… Prostě kolik a kdy je na vás.

Myslíte, že to může fungovat? Obecně si myslíme, že ano. Často se mluví o přenesení odpovědnosti za výsledky na všechny zaměstnance. Tyto „pravidla“ pro dovolenou jdou mnohem dále. Nepřenášejí odpovědnost „jen“ za (individulání) výsledky. Kdo chce dlouhodobě v takové firmě pracovat, musí vzít odpovědnost i za dohodu s ostatními – nelze přece kolegy „nechat ve štychu“, když je potřeba dokončit práci pro zákazníka.

Když si přečtete článek zjistíte, že systém neomezené dovolené zlepšil spolupráci a týmovou práci, tedy změnil kulturu celé organizace. Více detailů si můžete přečíst v tomto článku.


Zdroj obrázku: Flickr – Phil Richards, Brighton Selection-271 (licence Creative Commons)

 

Sdílet na:
Michal Henych

Michal Henych

Michal Henych působí mnoho let v oblasti systematického rozvoje manažerů. Jeho přístup a názory na to, jak management dělat úspěšně, můžete lépe poznat z mnoha článků, které publikuje i na tomto portálu. Zkušenosti zde uvedené čerpá z mnoha desítek firem a od stovek manažerů, které za poslední roky při své práci poznal.

Komentář