Japonské systémy kvality

Japonské systémy kvality, quality

Slovíčka jako Kaisen, Lean, či zkratky TQM, či TPS už jste určitě slyšeli. Dnes vás chci zavést do jedné firmy, která tyto systémy kvality aktivně používá.

Hned na začátek musím poznamenat, že se jedná o firmu Slovenskou. Bude to totiž důležité. Jde o firmu, která je z oboru automotive. Pracuji s nimi již celkem dlouho zejména na zlepšení spolupráce napříč celou firmou. Podle zpětných vazeb od nich samotných mám pocit, že to po skoro dvou letech pomalu nese ovoce. Ano, jde to pomalu, ale to je při řešení těchto měkkých věcí normální. Naopak příliš tlačit na pilu se nevyplácí…

Při diskusích jsme došli i na to, že používají tzv. Toyota Production System (TPS). Sice mu říkají trochu jinak, ale základní principy jsou naprosto stejné. Aspoň tak mi to říkali. Tak jsem se nevinně zeptal: “No dobře, a jaké principy to tedy jsou?”. Nastalo dlouhé a rozpačité mlčení. A pak mlčení vystřídala celkem plamenná, dlouhá ale i zajímavá a přínosná diskuse.

Ukázalo se, že na to šli opravdu od podlahy a rovnou si najali dva Japonce, kteří jim s každodenní operativou pomáhají. První z nich se jmenuje SATO. Prý hodně schůzek probíhá tak, že se společně shodnou na řešení typu “sa to urobí”. A pak, když se všichni rozprchnou, nastupuje druhý Japonec – SAMO. Často prý lidé předpokládají, že “sa to urobí samo”. Nebyl totiž stanoven ani termín ani nikdo konkrétní za úkol odpovědný. Termín není potřeba, protože to přece musí být pokud možno, co nejdřív. A odpovědná osoba taky ne, protože je přece jasné, kdo je za co odpovědný…

A tak sami tito manažeři přišli na to, že systémy kvality rozhodně nejsou špatné. Ale k nastartování širší spolupráce napříč firmou někdy stačí mnohem jednodušší věci. Věci, kvůli kterým není třeba přečíst stohy chytrých knih, ale stačí použít selský rozum. Sám jsem zvědav, kdy se jim povede oba zmíněné pomocníky poslat zpět do jejich vlasti.


 Zdroj obrázku: Flickr, Moyan Brenn, Japan (licence Creative Commons)

Sdílet na:
Michal Henych

Michal Henych

Michal Henych působí mnoho let v oblasti systematického rozvoje manažerů. Jeho přístup a názory na to, jak management dělat úspěšně, můžete lépe poznat z mnoha článků, které publikuje i na tomto portálu. Zkušenosti zde uvedené čerpá z mnoha desítek firem a od stovek manažerů, které za poslední roky při své práci poznal.

Komentář