Jak sjednat rozšíření kanceláří

Pronájem kanceláří

V rámci zastupování klientů při vyjednávání nájemních smluv na kancelářské prostory často řeším stejné téma.  Jak po čase jednoduše získat větší prostory bez nutnosti složitě končit nájemní vztah, hledat nové prostory a jednat o nové smlouvě. Každé takové stěhování totiž stojí nemalé peníze navíc.

Řešení problému není až zas tak složité. V rámci nájemních smluv k tomuto účelu slouží  ujednání o garantované expanzi, případně o právu přednostního nájmu.

V případě garantované expanze dává pronajímatel nájemci právo za určitých podmínek rozšířit užívané prostory během doby trvání nájmu. Pokud není toto právo ze strany nájemce využito nic se neděje, uplynutím sjednané lhůty zanikne.

Právo přednostního nájmu se sjednává pro případ:

  • Uvolnění vybraného prostoru v rámci budovy
  • Skončení nájemní smlouvy se současným nájemcem; a/nebo
  • Rozhodnutí pronajímatele uzavřít nájemní smlouvu ve vztahu k vybranému prostoru s jakoukoliv třetí osobou

V takové situaci (tj. před podpisem smlouvy se třetí osobou) pronajímatel informuje nájemce o svém úmyslu pronajmout vybranou plochu třetí osobě a umožní nájemci uplatnit ve vztahu k uvolněným prostorám právo přednostního nájmu.

Obě výše uvedená ujednání tedy významně rozšiřují možnosti nájemce při rozhodování o setrvání nebo případné relokaci. Celkem jednoduchým opatřením již při podpisu smlouvy si tak můžete ušetřit čas a náklady v budoucnosti.


Zdroj obrázku: Flickr – David Martyn Hunt, Office (licence Creative Commons)

Sdílet na:
Lukáš Zahrádka

Lukáš Zahrádka

Lukáš Zahrádka je advokátem, který se ve své praxi zaměřuje zejména na fúze a akvizice, bankovní a finanční právo, právo nemovitostí a právo obchodních společností. Dlouhodobě pomáhá majitelům firem s prodejem, či nákupem firem.

Komentář