12 chyb při vedení projektů

Tématu vedení projektů se zde věnujeme poměrně často. Co jsou ale nejčastější chyby, které se při vedení projektu vyskytují?

Na britském serveru věnujícím se projektovému řízení najdete 12 nejobvyklejších chyb, které se při vedení projektů dějí. Většina chyb je celkem zřejmých – např. špatný začátek projektu, málo zkušený projektový manažer, špatná práce se zdroji všeho druhu, přílišné spoléhání na softwarové nástroje apod. Ostatně podívejte se na článek sami.

Myslíme si, že ale v seznamu chybí jeden podstatný důvod častého selhání projektového managementu a to je:

  • nedostatečně jasná užitečnost  a cíl projektu

Z vlastní zkušenosti víme, že často se startují projekty, u nichž není zcela zřejmé:

  • kdo je jejich objednavatelem – sponzorem – tedy komu budou sloužit
  • co je jejich dopadem do reality – komu ulehčí život a v čem přesně

Takže lidé se schází, projekt konzumuje drahocenný čas, peníze a motivace účastnit se schůzek jde stále dolů. Prostě kde není poptávka, není ani chuť něco dělat. A to se děje např. i u takových projektů, jako jsou implementace informačních systémů, kde by se zdálo, že sponzor i cílová skupina jsou naprosto jasné. Nejsou – ano, je jasné, že se zavádí systém a že ho bude používat „celá firma“. Jenže jaká zlepšení se očekávají? Budou náklady vyváženy přínosem, nebo si pořídíme další hračku a černou díru na peníze? Na tyto otázky se na začátku ani příliš nehledá odpověď.

Pokud vás toto téma zajímá, doporučujeme knihy Johna Kottera Vedení procesu změny a zejména pak druhou knihu, věnující se právě oné „poptávce“ po projektech na samém začátku. Jmenuje se příznačně Vědomí naléhavosti změny.


Zdroj obrázku: FreeImages.com/Lukas

Sdílet na:

Komentář